fbpx

Affiliate Marketing Nedir?

İnternetten para kazanmanın birçok yolu vardır. Bunlardan bir tanesi de en eski ve en güvenli dijital pazarlama biçimlerinden biri olan ve Affiliate Marketing olarak isimlendirilen Satış Ortaklığı sistemidir.

Affiliate Marketing sistemi ürünlerin, hizmetlerin, web sitelerinin veya işletmelerin reklamını yaparak internetten para kazanabilmenizi sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntem kapsamında çevrimiçi ürüne herhangi birini yönlendirdiğinizde ve bu kişi önerinize göre ürünü satın aldığında her bir başarılı satıştan komisyon elde ettiğiniz bir reklam modelidir.

FırsatBull hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için https://firsatbull.com/firsatbull-hakkinda/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Affiliate Marketing Nasıl Çalışır?

Genellikle, Affiliate Marketing sistemine üç farklı tarafın dahil olması gerekir:

Satıcı/Firma/Marka:

Bazen tasarımcı veya bir marka olarak da adlandırılan bu taraf ürünlerin sahibidir.

Bağlı Kuruluş/Reklam Veren/Ortak:

Bu taraf aynı zamanda yayıncı olarak da adlandırılan; ürünü satın alma hakkına sahip kişilerden oluşur. Genellikle bu tarafta blog yazarları, Instagram etkileyicileri veya bağlı kuruluşlar bulunur.

Müşteri/Tüketici:

Adından da anlaşılabileceği gibi bu gruptaki kişiler ortaklar tarafından reklamı yapılan ürünleri satın alan kişilerdir. Bağlı kuruluş pazarlaması olarak da bilinen bu sistem, doğrudan satışların gelişmiş versiyonlarından biridir. Bu tür satış ortaklığı pazarlamasının başarılı olmasını sağlamak için sürecin taraflarının yerine getirmesi gereken bazı sorumluluklar bulunur.

Affiliate Marketing , Satış Ortaklığı , fırsat bull, indirim kampanya, en iyi para kazanma yolları

Satıcı/Firma/Marka Sorumluluğu

Satıcılar, bağımsız girişimciler veya büyük işletmeler, ürünleri pazara getiren satıcılar, tüccarlar, ürünü oluşturan veya perakendecilerdir. Ürün, ev eşyaları gibi fiziksel bir nesne olabileceği gibi makyaj öğreticileri gibi bir hizmet de olabilir.

Marka olarak da bilinen satıcının, pazarlamaya aktif olarak dahil olması gerekmez. Satıcı, doğrudan satış işini başlatan ve ürünlerini tanıtmak için bağlı kuruluş üye web sitelerine ödeme yaparak yeni kitleleri çekmeyi uman bir e-ticaret sitesi sahibi olabilir.

Bağlı Kuruluş/Reklam Veren/Ortak Sorumluluğu

Yayıncı olarak da bilinen bağlı kuruluş, satıcının ürününü potansiyel tüketicilere çekici bir biçimde pazarlayan bir birey ya da şirket olabilir. Başka bir deyişle, bağlı kuruluş, tüketicileri kendileri için kıymetli ya da faydalı olduğuna ve ürünü satın almaya ikna etmek için ürünü tanıtır. Tüketici ürünü satın alırsa, satış ortağı elde edilen gelirin bir kısmını alır.

İndirim kuponu ve indirim kodu fırsatlarını keşfetmek için lütfen https://www.firsatbull.com/firsatlar-indirimler-kampanyalar-kuponlar/ sayfasını ziyaret ediniz.

Bağlı kuruluşlar, ürünü pazarladıkları kitlenin menfaatlerine bağlı kalır. Sahip olduğu özel kitlesini korumayı ve onlar için avantajlı teklifler sunmayı hedefler. Bağlı kuruluşu, promosyon üstünde hareket etme olasılığı yüksek ve tüketicileri çekebilecek bir niş ya da kişisel marka oluşturur.

Müşteri/Tüketici Sorumlulukları

Tüketici farkında olmasa da bağlı kuruluş pazarlamasının itici gücüdür. Bağlı kuruluşlar, ürünleri sosyal ağlarda, bloglarda ve web sitelerinde onlarla paylaşır. Tüketiciler ürünü satın aldığında, satıcı ve bağlı kuruluş karı paylaşır. Bazen bağlı kuruluş, yapmış olduğu satışlar için komisyon aldığını açıklayarak tüketiciye karşı açık olmayı seçer.

Diğer zamanlarda tüketici, satın alma işleminin arkasındaki bağlı kuruluş pazarlama altyapısından bütünüyle habersiz olabilir. Tüketici, önemli bir parçası olduğu bağlı kuruluş pazarlama sisteminden etkilenmeden, satın alma sürecini tamamlar ve ürünü normal şekilde alır.

Satış Ortağı Pazarlamacıları Nasıl Ödeme Alır?

Bir ürünü satış zorluğu yaşamadan pazarlayarak para kazanmanın hızlı ve ucuz bir yöntemi olan bağlı kuruluş pazarlaması, çevrimiçi gelirlerini artırmak isteyenler için yadsınamaz bir çekiciliğe sahiptir. Bağlı kuruluşun komisyon alması için tüketicinin daima ürünü satın alması gerekmez. Programa bağlı şekilde, iştirakin satıcının satışlarına katkısı farklı şekilde ölçülebilir. Satıcılar tarafından kullanılan bazı yaygın ödeme yöntemleri:

• Satış Başı Maliyet: Satış başına sabit bir ücret ya da üründen/hizmetten % almak,

• Müşteri Yaratma Maliyeti: Onaylanmış ve tamamlanmış her müşteri için ödeme almak,

• Tıklama Başı Maliyet: Reklam tıklamalarıyla tüccarın sitesine getirilen trafik için ödeme almak,

• Eylem Başı Maliyet: Kullanıcıların reklamı yapıldığında (form ya da anket doldurmak gibi) eylemleri tamamlandığında ödeme almak.

Ücretsiz fırsatlar hakkında haberdar olmak istiyorsanız sizi https://firsatbull.com/ ‘u takip etmeye davet ediyoruz!

Affiliate Pazarlamacı Olmanın Avantajları

– Pasif gelir elde etmek,
– Müşteri desteğinin olmaması,
– Evden ve esnek yapıda çalışma rahatlığının olması,
– Uygun maliyet,

Affiliate Marketing , Satış Ortaklığı , fırsat bull, indirim kampanya, en iyi para kazanma yolları

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

Affiliate marketing de önemli olan konuların başında satış yapacağınız müşteri kitlesine ulaşmak gelir. Bu kitleye ulaşmak için ise devreye reklamlar girer. Reklamlarınızın hedefine ulaşması için bazı ipuçlarını takip etmelisiniz. Öncelikle reklam için ihtiyacınız olan alt yapıyı hazırlamalısınız. Örneğin; blog açarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Blog yazarları, ürünü veya hizmeti örnekler ve ardından markayı ilgi çekici bir şekilde tanıtan kapsamlı bir inceleme yazarak trafiği satıcının sitesine geri yönlendirir.

Reklam verebileceğiniz bir diğer mecra ise sosyal medyadır. Başta Facebook, Instagram başta olmak üzere tüm sosyal medya platformları üzerinden affiliate marketing yapılabilir. Bu işlemi yapmak için hedef kitleye yönelik bir sayfaya ve bu sayfayı takip eden aktif takipçilere ihtiyaç vardır. Böylelikle, reklam linklerinin yer aldığı paylaşımlar yapabilirsiniz.

Başka bir yol ise internet reklamları sayesinde veya Google Adwords gibi platformlar aracılığıyla hedef kitleye ulaşılmasıdır. Bu tarz platformlarda reklam vermeniz için para ödemeniz gerekir. Bu platformları kullanırken iyi bir optimizasyon yapılmalıdır aksi takdirde, reklamlardan kazandığınız ücret, harcadığınızın altında kalırsa sizi zarara uğratır.

Başarılı Bir Satış Ortağı Pazarlamacısı Olmanın Püf Noktaları;

⇒ Çok özel ilgi alanlarına sahip bir kitleye ulaşın,

⇒ Ürünleri kişiselleştirin.

Kampanyalar içinde yer alan ürünleri dikkatli seçin.

⇒ Trend indirim ve fırsat bulma konusunda güncel kalın.

Affiliate marketing yada Satış Ortaklığı benzeri para kazanma yolları hakkında daha fazla popüler bilgi için https://firsatbull.com/ ‘u takip etmenizi öneririz!

1 Yorum

Cevap Yaz

FırsatBull
Logo
Üyelik sistemi henüz aktive edilmemiştir. Üyelik için lütfen bizimle irtibata geçiniz.
Compare items
  • Total (0)
Compare
0