fbpx

Amazon Nereye Koşuyor?

Jeff Bezos öncülüğünde 1996 yılında, işe önce kitap satarak başlayan Amazon.com e-ticaretin lider firmalarından biridir. Amazon e-ticaret alanında dünyaya yeni bir canlılık ve ufak getirmeyi başarmıştır. Son verilere göre Amazon’un 610.000’den fazla çalışanı vardır.

Peki Amazon’u diğerlerinden farklı kılan nedir? FBA (Fullfillment by Amazon); kısaca satıcıların sattıkları ürünlerin tüm işlemlerinin Amazon tarafından yapılması diyebiliriz. Örneğin; bir ürünü Amerika’da Amazon üzerinde satışını, mağaza kurarak yapmak istiyorsunuz. FBA seçeneği ile üyelik oluşturursanız ve bu seçenek üzerinden devam ederseniz eğer, sadece Türkiye’den veya Çin’den satmak istediğiniz ürünü Amerika’daki belirtilen depoya ürünleri yollayabiliyorsunuz. Paketleme, kargo, iade, müşteri hizmetleri desteği gibi diğer işleri tamamen Amazon.com hallediyor.

Amazon İsmi Nereden Geliyor?

Şirket 1996’da resmi olarak kurulmadan önce, Amazon ilk düşünülen isim değildi. Şirketin kurucusu Bezos, başlangıçta Cadabra‘yı seçti, ancak insanlara bunun kadavrayı çağrıştırabileceğini düşündüğü için vazgeçti. Bezos, kitap dünyasının bir nehir kadar geniş olduğunu düşündüğü için Güney Amerika’da bulunan Amazon nehrinin adını kullanmaya karar verdi. Logosun da ki, A’dan Z’ye ok, şirketin sloganlarından birini gösterir: “A’dan Z’ye her şeyi burada bulabilirsiniz.” Ayrıca kullanılan okun grafik yapısı da insanları gülümseten bir emoji gibi.

İndirim kuponu veya indirim kodu gibi alışveriş fırsatlarını takip etmeyi seviyorsanız ve bunu kazanca çevirmeyi düşünürseniz sizi https://firsatbull.com/ ‘a davet ediyoruz!

Garajda Kitap Satarak Başlayan Serüven

Jeff Bezos, 1995’te basit bir garajı kitapçıya çevirerek işe başladı. 2015’te mağazalar açmaya başlayan Bezos, bu kitapçıları tekrar kurdu. Bugün Amazonda, DVD, müzik CD’si, bilgisayar yazılımı, bilgisayar oyunu, elektronik eşya gibi farkı türden mallar satılmaktadır.

Amazon’un Yatırımları

Amazon; Kindle e-kitap okuyucular, Fire tabletler, Fire TV ve Echo gibi elektronik ürünler üretip satmaktadır. Aynı zamanda dünyanın en büyük bulut altyapı hizmetleri IaaS (internet üzerinden sağlanan ve yönetilen anlık bilgi işlem altyapısı) sağlayıcısıdır. Şirket ayrıca AmazonBasics markasıyla USB kablosu, bilgisayar kılıfı gibi basit ürünleri de müşterilerine sunmaktadır.

Amazon, son yıllarda popülerleşen İngiliz gıda dağıtım şirketi Deliveroo’ya 575 milyon dolar yatırım yaparak şu ana kadar Avrupa’nın en iyi finanse edilen girişimlerinden biri olma etiketini de elinde bulundurmaktadır. Şirket, müşterilerin yerel restoranlardan teslimat için yemek siparişi verebilecekleri bir uygulama da sunar. Bir bisiklet veya motosiklet üzerinde bulunan bir Deliveroo sürücüsü, yiyecekleri teslim ederek restoranları kendi teslimat elemanlarını kullanmak zorunda kalmaktan kurtarır.

Teslimatla ilgili tüm sorumluluk doğrudan taşıma firmasına ait olduğu için, şirketleri nakliye ve teslimat sorunuyla uğraşmaz. Bu hizmetlerinin karşılığında da şirket önemli oranda bir kazanç elde eder.

Amazon Web Services

Twitter, Spotify, Netflix gibi birçok sosyal medya devi, kullandığı bir platform olan AWS (Amazon Web Servis), geçtiğimiz yıl tam olarak 7,3 milyar dolar kazandırdı.

Amazon Nereye Koşuyor , amazon pazar yeri, amazonda satış yapmak, fırsatbull

Amazon’dan Her Şeyi Satın Alamazsınız

Amazon, farklı kategorilerde yüzbinlerce ürün satan, dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biridir. Ancak sanılanın aksine Amazondan istediğimiz her şeyi satın alamayabilirsiniz. Evlerin, arabaların, evcil hayvanların ve tütün ürünlerinin satışı yapılmaz.

41 Markası ve Ortaklığı Bulunuyor

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Amazon, düşündüğümüzden de daha büyük firma aslında. İzlemek istediğiniz bir filmin yorumlarını incelemek için IMDb’ye girdiğinizde bile Amazona para kazandırıyorsunuz. Çünkü o da Amazona ait.

Sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz tüm konular hakkında ele aldığımız yazılarımızı https://firsatbull.com/firsat-indirim-kampanya-kupon-blog-sayfasi/ sayfasından takip edebilirsiniz.

Şirketin Stresle Başa Çıkmak İçin Garip Bir Yöntemi Var

Satışlar belirli sezonlarda daha yoğun olduğu ve bu da ağır sorumlulukları getirdiği için operasyon yöneticisi, stresle başa çıkmak için garip bir yöntem geliştirdi. 2000’li yıllarda şirketin operasyon yöneticisi Jeff Wilke gözlerini kapatıp güçlü bir çığlık atarak, diğer çalışanların istek ve motivasyonunu arttırmayı başarmıştı.

Amazon Çalışanları Evcil Hayvanlarını İşe Getirebiliyorlar

Amazon, çalışanları evcil hayvanlarını ofiste bulunmalarından hoşlanıyor. Üstelik Seattle’daki kampüste tam 6.000 köpek bulunuyor. Tüm çalışanlar evcil hayvanlarını rahatça işe getirebiliyorlar.

Amazon’un Spheres Adlı Yapı En Popüler İş Alanlarından Birisi

Amazon, çalışanlarını her zaman masalarında kalmasını istemiyor, bu yüzden de geçen yıl Seattle kampüsünde The Spheres‘i açtı. Spheres adı verilen bu yerde 400’den fazla bitki var. Böylece çalışanların doğayla temas edebilecekleri bir alana da sahip.

Tüm benzer pazaryerleri hakkında aradığınız tüm kampanya ve fırsat haberleri http://firsatbull.com/ ile yanınızda.

Görüşleriniz bizim için önemlidir.

Cevap Yaz

FırsatBull
Logo
Üyelik sistemi henüz aktive edilmemiştir. Üyelik için lütfen bizimle irtibata geçiniz.
Compare items
  • Total (0)
Compare
0