fbpx

Black Friday Nedir? Kara Cuma Nedir?

Black Friday (Kara Cuma); tüm dünyada ve son zamanlarda Türkiye’de de “alışveriş çılgınlığı” anlamında kullanılan, ABD’de Şükran Günü sonrasına tekabül eden ilk Cuma gününe verilen isimdir. Şahane Cuma, Kara Cuma, Muhteşem Cuma, Efsane Cuma gibi birçok farklı adla da bilinir.

Kimileri için “fırsat“, kimileri için de “kapitalizmin” bir dayatması olarak değerlendirilir. Son zamanlarda Türkiye’de de popülerler olan Black Friday gerek klasik gerekse de online mağazaların satış ve pazarlama planlarına dahil edilmiş, tüketicilerin ilgisi çekmeye başlamıştır.

FırsatBull hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için https://www.firsatbull.com/firsatbull-hakkinda/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Black Friday ile ilgili istatistiksel bilgiler incelendiğinde özellikle Amerika ve Çin’de niye o kadar çok ilgi çektiğini anlaşılabilir. 2017’li yıllarda Black Friday indirimi yapan bir firma, 18 milyar dolarlık satışı sadece 13 saatte yapmış. Tüm gün satışlarında ise yaklaşık 25,3 milyar dolar gibi yüksek bir rakama ulaştığı tespit edilmiştir. Tabii ki bu firmanın satış indirimlerinin sadece Çin kapsamadığı tüm dünya genelinde olduğu da önemlidir.

Black Friday , Kara Cuma, efsane cuma, muhteşem cuma yı temsilen siya zemin üzerinde altın yaldızlı yazı ile indirim

Neden Böyle Bir Gün Var?

Alışveriş çılgınlığı olarak da adlandırılan Kara Cuma, ABD’de Şükran Günü (Thanksgiving Day) sonrasında gelen ilk Cuma gününe denir. 1932 yılından bu zaman kadar da Noel alışverişi sezonunu başlatmak için bu tarihte yapılır. Tüm ünlü markalar Kara Cuma’da %80 hatta bazı durumlarda daha da fazla indirimler uygular. Peki, “Neden Kara Cuma?” Bu hususta iki inanış var.

Birincisi; Kara Cuma satışları için mağazalar saat 04:00 ve 05:00 arasında kapılarını açar. Daha gün aydınlanmadan satışlar başladığı için bugün Kara Cuma olarak adlandırılmış olabilir.

İndirim kuponu veya indirim kodu gibi alışveriş fırsatlarını takip etmeyi seviyorsanız ve bunu kazanca çevirmeyi düşünürseniz sizi https://www.firsatbull.com/ ‘a davet ediyoruz!

İkinci inanışa göre ise; Kara Cuma günü hemen hemen tüm mağazalar tamamen boşalır, birçok AVM kapısı adeta insan yığını haline gelir, mağazalar neredeyse %100 satış oranına ulaşır, insanlar birbirini ezer, hatta hayatını kaybedenler bile olur. Bu da normal bir günün kara hale gelmesi nedeniyle bu isim tercih edilmiş olabilir.

Black Friday 1961 yılında ilk olarak yerel bir gazetede kullanılmıştır. Amerika’daki mağazalar bugünü ortak indirim günü olarak uyguladığı için yaşanan yoğunluk sebebiyle bugün alışveriş çılgınlığı geleneği halini almıştır. ABD’de resmî tatil olmasa da birçok insan bugünün fırsatlarından istifade etmek için iş yerlerinden izin alır. Kara Cuma gününde trafik resmen kilitlenir. Türkiye’de de birçok internet sitesi de bu indirimi uygular. Bazı internet sitelerinde bu süre bir haftaya kadar bile çıkarılabilir.

Efsane Cuma Gününde Hangi Ürünler İndirime Girer?

Efsane Cuma, günü neredeyse akla gelen tüm ürünleri kapsar. Cep telefonu, tablet, bilgisayar, televizyon gibi elektronik ürünlerden, elbise, ayakkabı gibi giyim kuşam malzemelerine kadar indirimin birçok ürünü kapsadığı göze çarpmaktadır. Özellikle de teknolojik ürünlerin büyük bir ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. İndirimler neredeyse tüm mağazalar tarafından yapıldığı için mağazalar arasındaki çekişme adına “Büyük indirimi hangisinin yapacağı?” merak konusudur.

Türkiye’de Black Friday

İlk başta ABD’de başlayan bu akım, e-ticaret siteleri sayesinde tüm dünyaya yayıldı. Gayet iyi de oldu. Ülkemizde (muhteşem cuma, kara cuma olarak çevrilmese de) gerek geniş mağaza ağı bulunan gerekse de e-ticaret sitesiyle tüketicilere hizmet sunan perakende firmalardan;

  • Hepsiburada,
  • Amazon,
  • Trendyol,
  • N11,
  • MediaMarkt gibi pek platform Black Friday için pek kendine özel kampanya düzenlemek suretiyle yoğun mesai harcar.

Ülkemizde bazı hassasiyetlerden nedeniyle Muhteşem Cuma, Şahane Cuma, İnanılmaz Cuma, Mükemmel Cuma, Efsane Cuma gibi pek çok farklı isimde kampanya adını görmek mümkün.

Siz de indirimleri takip etmek ve bu işten kazanç sağlamak için FırsatBull ’u takip edebilirsiniz.

Görüşleriniz bizim için önemlidir.

Cevap Yaz

FırsatBull
Logo
Üyelik sistemi henüz aktive edilmemiştir. Üyelik için lütfen bizimle irtibata geçiniz.
Compare items
  • Total (0)
Compare
0