fbpx

E-Ticaret S-Ticaret ’e mi Evriliyor?

Dijital alışveriş dünyasında S-Ticaret yani Sosyal Ticaret çağı, değişen ihtiyaçlarla beraber hızla gelişmeye başladı. Böylelikle sosyal ticaret pazar payı da her geçen gün arttı. Küçük perakendeden büyük perakendeye kadar sosyal ticaretin gelişimi sosyal medya kanallarının aracılığıyla oldu.

Sosyal Ticaret e-Ticareti Nasıl Dönüştürdü?

Sosyal medya pazarlaması, farklı büyüklükteki şirketler tarafından potansiyel müşterileri çekmek için kullanılan bir yöntemdir. Sosyal medya pazarlaması, sosyal medyada müşterilerle etkileşimli stratejiler geliştirmek amacıyla “şirketin ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak için sosyal medya ağlarını kullanma iş uygulaması” olarak da tanımlanabilir.

Bu pazarlama yöntemi şirketlere sadık müşteri kazandırarak büyük başarılar getirdi. Şöyle ki; şu anda 50 milyar dolar olan e-ticaret ölçeğinin önümüzdeki üç yıl içinde üç katına çıkacağı ve 160 milyar doları aşacağı tahmin edilmekte. Türkiye’de sosyal ağ kullanıcıları 51 milyonu, sosyal ağlar üzerinden yapılan satış sayısı ise 1 milyonu aşmış bulunmakta.

FırsatBull hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için https://firsatbull.com/firsatbull-hakkinda/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Şirketin hedef kitlesi ile arasındaki sosyal medyadaki iletişim ve etkileşimi arttıkça, marka bilinirliği, web sitesi trafiği ve satışları artabilir. İnsanların sosyal medya hesaplarında geçirdikleri zaman düşünüldüğünde sosyal medya pazarlamasının önemini daha iyi anlamış oluruz. Sosyal medya günlük hayatın bir parçası haline gelmiştir ve büyük bir müşteri potansiyeline sahiptir. Facebook, Instagram gibi sosyal ağlar e-ticarette hızla yeni pazarlar haline geldi.

S-Ticaret , E-Ticaret , firsatbull, sosyal medya pazarlaması, sosyal medya alışveriş

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya pazarlaması, pazarlama hedeflerine ulaşmak için sosyal medya ağlarında içerik oluşturmayı ve paylaşmayı içeren bir pazarlama yöntemidir. Bu pazarlama stratejisi; “sosyal medya platformlarında yazı, fotoğraf ve video paylaşmak, etkileşimi artırabilecek içerikler oluşturmak ve sosyal medya reklamcılığı sağlamak” gibi birçok etkinliği içerir.

E-Ticaret’te Sosyal Medya Pazarlamanın Faydaları Nelerdir?

Şirketin marka imajını farklı sosyal medya platformlarında kullanmak, hedef kitle ile çok fazla etkileşim içinde olmak, şirketin pazarlama hedeflerine ulaşmasına yardımcı olur. Her platformun kendine özgü ortamı ve işlevleri vardır. Sosyal medya pazarlaması, web sitesi içeriğini takipçilerle paylaşmak için etkili bir kanaldır. Sosyal medyada sadık takipçiler oluşturduktan sonra, satış hedeflerine göre içerik paylaşılır. Sosyal medyadaki e-ticaret reklamları, alışveriş deneyimlerini online olarak paylaşacak hedef tüketicilere ulaşma fırsatı sunar. Bu aynı zamanda e-ticaret şirketleri için karlı olduğu kanıtlanmış döngüsel bir süreçtir.

Sosyal medya pazarlamasının temel faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

⦁ Web sitesi trafiğini artırır.

⦁ Site ziyaretlerini alışverişe dönüştürme oranı yüksektir.

⦁ Marka bilinirliğini artırır.

⦁ Marka kimliği oluşturmaya yardımcı olur.

⦁ Belirlenen kitle ile iletişimi ve etkileşimi geliştirir.

S-Ticaret Trendleri Nelerdir?

Günümüzde dijital kanallarda firmaların sıklıkla bahsettiği yükselen trendler arasında marka veya ürün deneyimini takipçilerle paylaşmaya dayalı bir pazarlama etkinliği olan “influencer marketing” bulur.

Türk sosyal ağlarında gerçekleştirilen etkinlikler, özellikle video izleme ile başladı. Bu nedenle Instagram ve Youtube gibi kanallarda oluşturulan video içeriğinin tüketicilerin satın alma kararlarında büyük etkisi olduğu ortada. Ayrıca markaların sosyal medyada kullandığı chatbotların tüketicilerin favori özelliklerinden biri olduğu da bir gerçek. Uzmanlara göre, mesajlaşma yoluyla markalarla bire bir iletişim ve hatta mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla satın alma işlemleri daha popüler olabilir.

‘Satın Al’ Butonu Alışverişe Teşvik Ediyor

Uygulama içi ödeme yöntemleri sosyal medyada yeni kullanılmaya başlandı. Örneğin, Instagram’da gördüğünüz ürünleri satın almak için web sitesini ziyaret etmek zorunda kalmadığınız, kayıtlı bir kredi veya banka kartı kullanarak ödeme yapabilir ve sipariş verebilirsiniz. Bu da sosyal medyanın yavaş yavaş ayrı bir alışveriş fırsatı kanalı haline gelebileceğini gösterir.

Mobil Çağda Dönüşüm Kaçınılmaz

Markalar sosyal medya kanallarını genellikle tüketicilerin satın alma kararlarını etkilemek için kullanır ve buradan tüketicileri çevrimiçi ve fiziksel kanallara yönlendirir. Kurumsal sosyal medya hesapları önceleri sadece marka bilinci için kullanılırdı. Günümüzde ise, tüketicilerle daha yakın ilişki kurmak, onlarla daha samimi bir dille iletişim kurmak ve markayı her açıdan tüketiciler için kolaylaştırmak için etkin bir şekilde kullanılmakta.

İndirim kuponu ve indirim kodu fırsatları için lütfen https://www.firsatbull.com/firsatlar-indirimler-kampanyalar-kuponlar/ sayfasını ziyaret ediniz.

Mobil teknolojinin gelişmesi ve e-ticaretten mobil teknolojiye geçişle birlikte e-ticaret temelde gelişmeye başlamıştır. Mobil bir çağda yaşıyoruz ve insanlar alışveriş dahil her şeyi cep telefonlarıyla yapabilmek istiyor.

S-ticaret’te Güvenli Ödeme Çözümü

Sosyal medya ürün önerileri veya değerlendirmeleri kullanıcılar için son derece oldukça etkili. Yapılan araştırmalarda tüketicilerin % 74’ü alışveriş kararlarında sosyal ağlara güvendiklerini belirtir. Sosyal ağlar ve güvenilir ödeme yöntemleri ile çözüm sağlayıcıları arasındaki güçlü iş birliği bu süreci hızlandırmıştır. Kolay ve sorunsuz alışveriş yapabilmek için güvenli ve pratik bir ödeme çözümü sağlandığı sürece, tüm kullanıcılar hızlı bir şekilde sosyal ticareti benimseyeceği öngörülür.

S-Ticaret , beğeni, E-Ticaret , firsatbull, sosyal medya pazarlaması, sosyal medya alışveriş

S-ticaret ve Tüketici Açısından Dikkat Edilmesi Gerekenler

S-ticaret her ne kadar cazip olsa da tüketici açısından dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır;

– Tüketicinin satıcı tarafından 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a göre, mesafeli satış işlemlerinde, tüketici 14 gün içinde hiçbir sebep göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin cayma hakkına sahiptir ve bu konuda satıcı tarafından bilgilendirilmelidir.

– E-ticaret yapanlar için Elektronik Ticaret Bilgi Sistemine (ETBİS) kayıt yapılması zorunludur. S-ticaret yapan bir işletmeden alışveriş yapmadan önce, bu firmanın güvenilir bir firma olup olmadığını, bu sistemden bir sorgu yaparak anlayabilirsiniz. E-ticaret yapan firmalar için zorunlu kayıt sistemi öngörülmüş olan bu sistemde, kaydı bulunmayan bir firmadan alışveriş yapmak pek de güvenilir olmaz.

Yukarıdaki bilgilendirmelere dikkat ederek bilinçli tüketici olmak her iki taraf için de daha kolay, güvenilir ve güven ilişkisine dayalı bir alışveriş imkânı sunacaktır.

Sonuç olarak; sosyal medya var olduğu sürece, s-ticarette var olacak gibi görünüyor. Sıfırdan bir iş kurmak ve internet çağının sunduğu fırsatlardan yararlanmak istiyorsanız siz de S-ticaret ’i kullanabilirsiniz.

S-ticaret ve e-ticaret alanına ilginiz varsa siz de https://firsatbull.com/ ‘u takip edebilir, fırsatlardan haberdar olabilirsiniz!

1 Yorum

Cevap Yaz

FırsatBull
Logo
Üyelik sistemi henüz aktive edilmemiştir. Üyelik için lütfen bizimle irtibata geçiniz.
Compare items
  • Total (0)
Compare
0