fbpx

Evde Para Kazanma Yolu: Proofreading Nedir?

Para kazanmak için çevrimiçi düzeltici (Proofreader) olarak çalışarak Proofreading işini yapmak, yapılacak kolay ve esnek işlerden biridir. Düzeltme yaparak evden çalışmak veya ikinci bir iş olarak ek gelir elde etmek bu sayede mümkündür. Düzeltme yazmanın önemli bir parçasıdır. Bu unsuru uygulamak için kişinin zengin bilgi birikimine sahip olması ve sabırla çalışması gerekir.

Proofreading Nedir?

Bir yazının tanımlanması, dilbilgisi düzenlemesi, yazım hatası kontrolü ve noktalama denetiminin yapılması gibi işlemlerin bütünüdür.

Proofreading ve Düzenleme

Düzeltme (iyileştirme, ıslahat) ve düzenleme (tertip, organizasyon) bazen karıştırılarak birbirinin yerine kullanılabiliyor. Düzeltme, yazı dilbilgisi, stil, yazım hatalarıyla ilgili sorunları bulmak için metnin kontrol edilmesidir. Düzenleme, editör tarafından taslağın düzeltilerek, düzene sokularak veya değiştirilerek, belgenin genel durumuyla ilgilenilmesidir.

İndirim kuponu ve indirim kodu fırsatlarını keşfetmek için lütfen https://www.firsatbull.com/firsatlar-indirimler-kampanyalar-kuponlar/ sayfasını ziyaret ediniz.

Proofreading Denetleyicilere Neden İhtiyaç Var?

Düzeltici, metnin tutarlılığını ve sunumunu kontrol eder, metnin, görsel öğelerin ve genel temaların okuyucuya en anlaşılır ve akıcı şekilde ulaştırılmasını sağlar. Bloglar, markalar, küçük işletmeler, yazarlar ve şirketler, herhangi bir baskı hatası olmadığından emin olmak için prova okuyucularını işe alır. Bu konudaki talep de her geçen gün büyümeye devam etmekte. Bazı yabancı şirketler, web sitelerini incelemek ve gramer değişiklikleri yapmak için anadili İngilizce olan redaktörler tutmaktadır.

Proofreader, Evde Para Kazanma Yolu, Proofreading, çevrimiçi düzeltici , Editfast, FlexJobs, Gramlee, fırsatbull

Proofreader Olmak Sizin İçin Uygun mu?

Pek çok insan, düzeltmenlerin yalnızca kelimelerin, yazım hatalarının ve gramer hatalarının doğruluğunu kontrol edeceğini düşünür. Aslında bunlar sadece işin temelidir. Dilbilgisi ve imla konusunda deneyim ve bilginiz yoksa, yazılı içerikte kullanılan dile hakim değilseniz veya yavaş bir okuyucuysanız, proofreader sizin için uygun bir iş olmayabilir. Genel bilgi birikimiyle beraber kelimeler ve heceleme konusunda yetkin olup, sabırlı, uzun süre odaklanabilen ve disiplinli çalışmaya uygun olmalısınız.

Proofreading İşini Hangi Sitelerde Bulabilirsiniz?

1. Editfast: Bu uygulama düzeltme talebinde bulunanlar ile prova okuyucuları buluşturan bir çevrimiçi platformdur.

2. FlexJobs: Çeşitli pozisyonlara ev sahipliği yaparak uzaktan çalışma sistemi sunan bir platformdur. Her pozisyonun niteliği, gereksinimleri bazı değişimler gösterir. Sağlık, imalat, kimya gibi yüksek beceri ya da bilgi birikimi gerektiren bazı yazım denetleme işleri olduğu gibi daha genel ve daha az deneyim gerektiren yazım denetleme işleri de olabilir.

3. Gramlee: Deneme, tez, roman, teknik inceleme ve daha bir çok farklı yazım projeleri için dilbilgisi denetimleri ve düzeltme hizmetleri sunan bir kurgu ve redaksiyon şirketidir.

Çevrimiçi Düzeltici için Araçlar

Çevrimiçi olarak bir proofreader olarak çalışacaksanız, bazı teknolojilere yatırım yapmanız gerekebilir. Bu teknolojiler şu şekildedir:

Grammarly: Gelişmiş sözlük dağarcığı ile 250’den fazla yazım, gramer ve imla kuralını kontrol eden ücretsiz bir online İngilizce yazım denetimi ve cümle düzeltme programıdır.

Spellchecker: Yazılımda, metindeki yazım hatalarını kontrol edebilen bir yazılım işlevidir.
Ginger: Yararlanabileceğiniz bir diğer düzeltici araç da Ginger’dır. Bu araç, gözden kaçırmış olabileceğiniz hataları kolayca bulmanıza yardımcı olan bir işlevdir.

Çevrimiçi Denetleyicilerin İş Bulabileceği Şirketler

Aşağıdaki şirketler, serbest yazım denetleme hizmetlerinizi yayınlamanıza veya çevrimiçi yazım denetimi için çalışabileceğiniz yerlerdir.

1. UpWork

UpWork, dünyanın çeşitli yerlerinden herhangi bir beceri veya uzmanlığa sahip serbest çalışanlar ve çevrimiçi düzeltme işini yapanlar için popüler serbest çalışma web sitelerinden biridir.

2. Fiverr

Bu siteyle dünyanın dört bir tarafına hizmet pazarlayabileceğiniz gibi hizmette alabilirsiniz. 200 ülkede müzik, video ve animasyon, grafik tasarım, yazılım ve virüs temizleme, kitap incelemeleri, makale yazımı, çeviri yapma ve düzenleme gibi 300 den fazla serbest çalışma alanın yapıldığı bir pazardır. Fiverr’de insanların yeteneklerinin keşfedilebilmesi için içerikler oluşturulmuştur. Satıcılar, bir başkasının ihtiyaç duyduğu yetenekleri cazip bir fiyat karşılığında alıcıya ulaştırırlar.

FırsatBull hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için https://firsatbull.com/firsatbull-hakkinda/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

3. Lionbridge

Lionbridge üzerinden yapabileceğiniz iş ve işlemler için Türkçe dili mevcut olmadığı için İngilizce dili bilgisi gerekmektedir. Bu yüzden İngilizceniz yoksa başvurmamalısınız. Ancak dolgun ücretleri göz önüne alındığında önemsenecek bir pazardır. Şu anda Türkiye için çalışma pozisyonları olarak sadece Games Console Tester Turkey (Oyun Konsolu Denetleyici) ve Personalized Internet Ads Assessor Turkey (Kişiselleştirilmiş İnternet Reklamları Değerlendiricisi) gözükmektedir.

4. Proofreading Hizmetleri Hizmeti

Düzeltme denetleyicisi olmak istediğinizde, Proofreading Services sitesi prova okuyucular için harika bir başlangıç noktası olabilir. Esnek bir program, rekabetçi ücret ve diğer denetleyicilerle bağlantı kurabileceğiniz bir pazardır.

5. Kendi İşinizi Kurun

Yeni başlayanlar için kendi düzeltme okuma (Freelance) yazım denetleme işinizi başlatmak iyi bir fikir olabilir. Kendi, istediğiniz zaman çalışıp ve deneyim kazanabilirsiniz.

Proofreader, Evde Para Kazanma Yolu, Proofreading, çevrimiçi düzeltici , Editfast, FlexJobs, Gramlee, fırsatbull

Düzeltme Yaparak Ne Kadar Kazanabilirsiniz?

Bir Proofreader olarak saatte ne kadar hızlı çalıştığınıza bağlı olarak kazandığınız para miktarı elbette değişkenlik gösterir. Ayrıca deneyiminiz arttıkça, saat başına daha fazla para kazanabilirsiniz.

Çevrimiçi Düzeltici İş Nasıl Alabilirsiniz?

Her işte olduğu gibi, bu düzeltme işini de yapabilmek için biraz çaba harcamanız gerekir. Proofreader olarak kendinizi daha cazip hale getirmenin birkaç yolu:

  • Fiverr gibi derecelendirme sitelerinde, ilk birkaç müşterinize ilk işi almak için iyi bir inceleme karşılığında indirim teklif edebilirsiniz.
  • Bir kurs alarak redaksiyon becerilerini geliştirebilirsiniz.
  • Müşteri bulmak için iş panolarına ve sosyal medya gruplarına katılabilirsiniz.
  • Yeteneklerinizi çeşitlendirmek için mahkeme transkript yazımını düşünebilirsiniz.

Şu anda proofreader olmak için herhangi bir sertifika gerekmemektedir. İşinizi iyi yaparak ortaya çıkardığınız verimli iş, sizin referansınız olacaktır. Bu sayede mutlu müşterileriniz sizin tanıtımınızı yapacak ve daha fazla iş almanıza sebep olacaklardır.

En güzel para kazanma yolları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için mutlaka https://firsatbull.com/ ‘u takip etmenizi öneririz.

Görüşleriniz bizim için önemlidir.

Cevap Yaz

FırsatBull
Logo
Üyelik sistemi henüz aktive edilmemiştir. Üyelik için lütfen bizimle irtibata geçiniz.
Compare items
  • Total (0)
Compare
0