fbpx

İnovasyon Nedir? En Yaratıcı İnovasyon Örnekleri Nelerdir?

İnovasyon değişen ihtiyaçları karşılamak için; hayatımızdaki birçok ürün veya hizmeti gelişen tasarımları ile yeniden oluşturma sürecidir. İnovasyon (yenilikçi-yenilik), hem süreci (yenilenmeyi) hem de sonuç kavramını (yeniliği) ifade eder. Yenilikçi yenilik, bizi rahatsız eden mevcut sorunlara çözüm bulmaya odaklanır.

İnovasyon bir icat değildir. Aksine, bugün var olan ürün ve hizmetlere yeni ve etkili işlevler ekleyerek, bunları insanlara sunmaktır. Bu aşamada, değişiklikten sonraki yeni işlevin etkili olması ve benzersiz özgün işlevler katması önemlidir. İnovasyon, sistematik bir çalışmayla, zihin kalıplarının dışında düşünmenizi gerekli kılan, dönüşümle beraber değişimde içeren bir süreçtir. Bu güncel sorunları çözmeye yönelik tasarımlar veya fikirler hayatımızı daha yenilikçi ve kolay hale getirir.

Affiliate marketing veya satış ortaklığı alanında para kazanmayı düşünüyorsanız sizleri https://firsatbull.com/ ‘a davet ediyoruz.

İnovasyon Nedir?

– İnovasyon ekip işidir. İnovasyon; genellikle birden fazla kişinin aynı hedefe ulaşmak için birlikte çalışmasını gerektirir. Kendi başınıza sonuç almayacağınız pek çok süreci ekip çalışmasıyla daha kolay yapabilirsiniz. Yenilikçi ürün ve hizmetleri incelediğinizde arkasında özel bir ekip göreceksiniz.

– İnovasyon cesaret gerektirir. Konfor bölgesi, gelişimin önündeki en önemli engellerden biridir. Sürüden ayrılırsanız ve farklı düşünürseniz, yenilik yapabilirsiniz. Ancak bu size bazı riskler getirir. Sınırların ötesine geçmeye cesaret edemezseniz, bir fark yaratamazsınız.

– İnovasyon disiplin gerektirir. İnovasyon için genellikle uzun süre disiplinli faaliyetlerde bulunmanız gerekir. Eğer disipline sahip değilseniz ve gerekli odağı sağlamazsanız uzun vadede kaybeden olursunuz.

– İnovasyon yapmak için tutarlı olmalısınız. Yaratıcılık ve marjinallik arasında ince bir sınır vardır. Yaratıcı olmanız ve yenilikçi fikirleri gerçeğe dönüştürmeniz için tutarlı olmanız ve fikirlerinizi sürekli test etmeniz gerekir.

– İnovasyonun sade olması gerekir. Yenilik yapabilmek için gereksiz ayrıntılardan kurtulabilmelisiniz.

En Yaratıcı İnovasyon Örnekleri, inovation, fırsatbull , inovasyon nedir, fırsatlar

İnovasyon Türleri Nelerdir?

1. Ürün İnovasyonu:

İphone, ürün inovasyonunun en iyi örneklerinden biridir. Apple, iPhone aracılığıyla rakiplerinden farklılaşarak dünyanın en başarılı şirketlerinden biri haline gelmiştir. İPhone bir telefondan daha fazlasıdır. Jobs iPhone’u piyasaya sürdüğünde, “Telefonu tamamen yeniden icat ettik” diyerek, akıllı telefon konseptini oluşturmuştur. Dokunmatik ekranı, kullanıcı kolaylığı ve uygulama hizmetleri müşteri beklentilerinin çok üzerinde olmuştur.

Apple, iPhone’u 2007’de tanıtmıştır. Nokia 2006 yılında cep telefonu pazarında, %36’lık bir pazar payına sahipti. İPhone, yenilikçi ürünlerle oyunun kurallarını değiştirince Nokia kaybeden oldu ve pazardan silindi. Daha da ilginci, Apple, Nokia’nın rakipleri arasında bile görünmüyordu. Rakip gibi görünmeyen bir firma, ancak inovasyon yoluyla sektörün dinamiklerini değiştirebilirdi ve öyle de oldu.

Kindle, Amazon tarafından 2007’de üretildi ve piyasaya sürüldü. Böylece e-kitap konseptine büyük katkı sağladı. Basılı kitaplar yerine dijital kitap okuma deneyimi sunarak kullanıcıların deneyimini değiştirmeyi amaçlamıştır.

Elektronik alanındaki fırsatları incelemek için lütfen https://firsatbull.com/elektronik/ bağlantısını ziyaret ediniz.

Tesla, ürün yeniliğinin önemli bir örneğidir. Elon Musk’ın şirkete yaptığı yatırımla büyük bir atılım yaparak satışlarını arttırdı. Tesla elektrikli bir otomobil olarak öne çıkmış ve otonom sürüş teknolojisi ve sürekli yazılım güncellemeleriyle sürüş keyfini de arttırmıştır. Tesla Roadster ilk elektrikli spor otomobil olarak bir ilk oldu.

Ayrıca Tesla araçları, güvenlik testlerinde yüksek puanlar alarak kullanıcılara güvenli sürüş seçenekleri sunar. 2018’de 245 bin civarında otomobil satmış olsa da bu sayının 2019’da 300 bini aşması bekleniyor. Bu durum yakın gelecekte tüm otomotiv pazarını değiştirmeye yetecek gibi görünüyor.

2. Pazarlama İnovasyonu:

Pazarlama yeniliği modeli için Starbucks önemli bir örnektir. Starbucks CEO’su Howard Schultz, “Amacımız, insanların ev ve işlerinden sonra 3. noktası olmak” deyimini kullanmıştır. Starbucks kendini kahve satan bir işyeri olarak lanse etmiyor. Starbucks’ın duvarında “Starbucks paylaşılan bir gezegendir. Siz ve Starbucks sadece kahve değilsiniz” diye yazar. Tüm Starbucks süreçleri başarılı bir şekilde kurulmuş pazarlama mucizeleridir. İnsanların kahve yapma sürecine olan ilgisini ve kahve sunum standartlarını değiştirmiştir.

Bardağın üzerine isminizi yazmak önemli bir kişiselleştirme yöntemidir ve müşterilerin kendilerini farklı hissetmelerini sağlamıştır. Rahat koltuklar, arka plan müziği ve duvardaki resimler de kahve kültürünün bir parçasıdır. Starbucks’ı rakiplerinden ayıran ve onu farklı bir konuma getiren bu pazarlama inovasyonu markayı başka bir yere taşımıştır.

Zara, geniş bir tasarım ekibine sahip, tekstil sektöründe önemli bir yeri olan mağazadır. Müşterilerini çok iyi tanır. Sürekli güncellenen koleksiyon sayesinde, kişilerin düzenli olarak Zara’yı ziyaret etmesini sağlar. Zara koleksiyonunu sürekli güncelliyor ve insanlara bu sefer satın almazsanız bir daha asla bulamayacağım hissini veriyor. Farklıdır ve kendine özgü mağaza dekorasyonu ve ürünleriyle sektörde bir adım öndedir.

Moda kategorisinde yer alan en iyi fırsatları yakalamak için https://firsatbull.com/moda-giyim-aksesuar/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

3. Deneyim İnovasyonu:

Disney, deneyim yeniliğinin başarılı örneklerinden biridir. Disney, çocukların deneyimlemesi için Disneyland’ı inşa etti ve her yıl milyonlarca insan ziyaret eder.

Netflix, başarılı deneyim yeniliği modellerinden biridir. Netflixe aylık belirli bir ücret ödeyerek film, dizi ve belgesel izleyebilirsiniz. Netflix, 50 milyar dolardan fazla varlığa ve 150 milyondan fazla üyeye sahip bir şirkettir. İnsanların TV izleme deneyimini değiştirerek, televizyon izleme tabiri yerine Netflix izleme tabirini yerleştirmiştir.

4. İş modeli İnovasyonu:

Uber, iş modeli yeniliğinin ilginç bir örneğidir. Uygulaması sayesinde insanları ulaşım hizmeti veren yapılara dönüştürmüştür. Taksi şoförlerini ve ulaşım sektörünü büyük ölçüde etkiledi ve standart kalıpları yok etti. Uber, standart ulaşım sistemini yenileyerek insanların hayatını kolaylaştıran bir inovasyon örneği geliştirdi. Uber’in kuruluş yılı 2009’dur ve özellikle 2015 yılından itibaren güçlü bir ivmeye ulaşarak birçok ülkede ulaşım sektörüyle ilgili ciddi değişimler sağladı.

uber, En Yaratıcı İnovasyon Örnekleri, inovation, fırsatbull , inovasyon nedir, fırsatlar

Airbnb, insanların uygulama üzerinden başka insanlara evlerini kiralama imkânı sunar. Otellere en önemli alternatiflerden biridir. Bu sayede otel fiyatına veya daha azına farklı bir deneyim imkânı sağlar. İş modelinde klasiğin dışına çıkarak mekân ve zamandan uzaklaşarak, sektöre yeni bir dinamik getirmiştir.

Amazon, iş modeli inovasyonuna verilebilecek en önemli örneklerin başında gelen, dünyayı şekillendiren en önemli firmalardan biridir. İşletmenin yapısını değiştirerek, işin önüne üç harf ekleyerek e-ticaret kavramını geliştirdi.

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde perakende sektörünün sonunu getireceği söyleniyor. Amazon, 7/24 alışveriş imkânıyla, zaman ve mekân kavramını ortadan kaldırarak alışverişe yeni bir boyut getirmiştir. 2014 yılında ciddi bir atılım gerçekleştirerek dünyanın en değerli şirketlerinden biri haline geldi.

Eğitim ve sertifika alanındaki fırsatları incelemek için lütfen https://firsatbull.com/egitim-hizmetleri bağlantısını ziyaret ediniz.

İnovasyon Neden Önemlidir?

İnovasyon oyunun kurallarını değiştirdi. Markalar aynı şeyi yaparak farklı sonuçlar elde edemez. Yenilikte ise tam da burada devreye girer. Birçok oyuncunun oyuna katılmasını engelleyerek, yenilikçi ürünler ve hizmetler geliştiren şirketleri ön plana çıkarır. İnsanların yenilikçi ürünler için ödeme yapması daha kolaydır. Ürünün buna değer olduğunu düşünürler. Bu da şirketin yenilikçi olmayan rakiplerinden daha fazla gelir elde etmesini sağlar. Şirketin karını artırır.

İnovasyon yaptığınızda ve değer yarattığınızda, daha az enerji harcarsınız. İnovasyon temelinde “kolaylaştırma” vardır. Bu promosyon etkisi sayesinde şirketiniz için üretkenliği artırabilirsiniz. Şirket yenilikçi işler yaptığında rekabette bir adım önde olur. Bu, inovasyon ve yeniliğin önemli bir sembolüdür. Bu, şirketin başkaları tarafından benimsenmesini kolaylaştırır ve şirkete saygınlığı arttırır.

Farklı ve ilgili çekici birçok yeni iş fikirleri konusunda bilgi edinmek için https://firsatbull.com/ sitesini takip edebilirsiniz.

Görüşleriniz bizim için önemlidir.

Cevap Yaz

FırsatBull
Logo
Üyelik sistemi henüz aktive edilmemiştir. Üyelik için lütfen bizimle irtibata geçiniz.
Compare items
  • Total (0)
Compare
0