fbpx

Yapay Zeka Hangi Meslekleri Yok Edecek?

Teknolojinin sürekli gelişmesiyle birlikte neredeyse her şey değişmeye ve dijital dünyaya evrildi. Yapay Zeka ’nın ortaya çıkması sayesinde robotlar inşa edildi ve birçok insanın yapabileceği işleri rahatlıkla yapmaya başladı. Ayrıca teknolojik ekipmanların kullanımı ile zamandan tasarruf yapmak da yapay zekanın önemli faydalarından biri haline geldi.

Teknolojik gelişmenin diğer cazip avantajlarından söz etmek gerekirse; verimli makineler, işletmenin üretkenliğinin artması ve ekonominin iyileştirilmesini de sayabiliriz. Ayrıca, bilgisayarların tüm ortak tekrar eden görevleri yerine getirmesine izin vererek, insanların daha sürdürülebilir, karmaşık ve bilişsel temelli görevlere odaklanması sağlanabilir.

FırsatBull hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için https://firsatbull.com/firsatbull-hakkinda/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kapitalistlere göre bu herkes için bir kazan-kazan durumudur. Bu durum zemin değiştikçe, daha fazla işi yapay zeka makinelere aktarılabileceğinden, gelecekte daha fazla insanın yerinden olacağı anlamına gelebilir mi?

Er ya da geç, çok sayıda robotik yapay zeka uzmanının işgücü piyasasına girmesi gerekecek. Bazı sektörler bu süreçten diğerlerinden daha erken yararlanmaya ve bu sayede başarılı olmaya başladı bile. Örneğin, otomotiv endüstrisinde, ulaşımda, lojistikte, elektronikte ve yenilenebilir enerjide verimlilik artırıcı teknolojiler kullanılır.

Sonuç olarak; bütün bu gelişmeler ışığında yakın tarihte işçiler ve ara yönetim kadrolarında ciddi bir dönüşüm söz konusu olacak ve pek çok meslek tarih olacak. Bununla beraber beyin gücüne ve yaratıcılığa dayalı işlerin daha da önem kazanacağı bir döneme gireceğiz.

Yapay Zeka Hangi Meslekleri Yok Edecek, fırsatbull, yapay zeka nedir, kampanyalar, indirimler

Hangi Meslekler Geçerliliğini Kaybedecek?

Mağaza Personeli

Dükkan sahibinin temel sorumlulukları olan envanteri takip etmenin, ödemeleri almanın ve satış amacıyla müşteri sorularını yanıtlamanın yakın gelecekte yapay zeka ile robotlar tarafından yapılacağı öngörülüyor. Örneğin; Seattle’daki Amazon Go mağazası, perakendenin geleceği hakkında bize önemli ipuçları veriyor. Bu mağazanın en önemli özelliği, kasada ödeme yapmanıza gerek olmamasıdır. Alışverişiniz bittikten ve mağazadan çıktıktan sonra faturanız telefonunuza geliyor. Kasiyerlerin çalışmadığı bu mağaza konsepti, yakın gelecekte kasiyer sektörünün tarihe geçeceğini gösteriyor. Öte yandan robotlar, tükenen ürünleri depodan çıkarabilir ve müşteri sorularını cevaplayabilir. Bu da mağaza içi satış personeline yakın gelecekte ihtiyaç duyulmayabileceğini gösteriyor.

Veri Analisti

Veri Analisti olarak yüzlerce belgeyi gözden geçirmeniz ve yorumlamanız gerekiyorsa, bazı yardımcı programlar, birçok alandaki verileri kolayca yorumlamanıza yardımcı olabilir. Başka bir deyişle, Veri Analistlerinin işini artık yazılım kullanarak kolayca çözebilen yapay zeka robot veri analistleri yapabilir. Yakın gelecekte yapay zekanın işletmelere artan katılımı ile öngörülemeyen güncel verilerden birçok farklı sonuç elde edilebilir.

İndirim kuponu veya indirim kodu gibi alışveriş fırsatlarını takip etmeyi seviyorsanız ve bunu kazanca çevirmeyi düşünürseniz sizi https://firsatbull.com/ ‘a davet ediyoruz!

Fast-Food İşçisi

Fast food şirketleri, artan asgari ücretlerle (ve işgücü sıkıntısıyla) başa çıkabilmek için robotlara yatırım yaparak, yemek pişirmek ve temizlik için robotları mutfağa taşıdılar. Amerika Boston şehir merkezindeki “robot mutfağa sahip ilk restoran” bu anlamda bir ilk.

Taksi ve Tır Şoförleri

Dijital dönüşüm sayesinde sürücü maaşlarından ve yakıttan tasarruf sağlanabilir. Şöyle ki bir sürücü en fazla günde 10 saat araç kullanabilirken, sürücüsüz bir kamyon 2 ila 5 gün arası kesintisiz sürüş sağlayabilir. Bu avantaj sayesinde de; yapay zeka robotların kullandığı araçlar yaygınlaştıkça yakın zamanda tır ve taksi şoförlerine de ihtiyaç kalmayacak gibi görünüyor.

Yapay Zeka Hangi Meslekleri Yok Edecek, fırsatbull, yapay zeka nedir, kampanyalar, indirimler

Teslimat Personeli

DHL gibi şirketler lojistik teknolojilerinde önemli bir değişikliğe giderek birkaç yıl öncesinde drone teslimat hizmetleri sunmaya başladı. Yani teslimat personeline artık yakında ihtiyaç duyulmayabilir.

Güvenlik Personeli

Yüz tanıma sistemleri, hareket dedektörleri, güvenlik erişim sistemleri, parmak izi okuyucular gibi, güvenlik alanında her geçen gün geliştirilen yeni teknolojiler artık hayatımızın bir parçası olmaya başladı. Bu gelişmelerin neticesinde de yakında güvenlik personelinin iş sıkıntısı yaşayacağı görünüyor.

Alışveriş fırsatlarını keşfetmek için lütfen https://www.firsatbull.com/firsatlar-indirimler-kampanyalar-kuponlar/ sayfasını ziyaret ediniz.

Veri Girişi İşletmeni

Veri girişi şirket için çok önemli bir iş kalemidir. Şirketler ve bireyler tarafından üretilen büyük miktarda veri göz önüne alındığında; veri girişi işi aslında önemini yitirmeyecektir. Sadece şirket, verileri bir formattan diğerine aktarmak için kullanıcılara saatlik ücret ödemek yerine, hali hazırda pek çok formatı birbirine dönüştürülebilen yapay zeka robotları kullanmaya başlayacaktır.

Orta Yönetim

Dijitalleşme ve robotik yalnızca çalışanları değil yöneticileri de etkileyeceğe benziyor. Dünyanın en büyük hedge fonu, çalışanların işe alınması ve işten çıkarılması dahil olmak üzere yönetim kararlarını otomatikleştirmek için algoritmalar geliştirdiğini duyurdu. Bu algoritmalar da orta yönetici kadrosunun yerini alabilir.

Çağrı Merkezi Temsilcisi

Son zamanlarda ezberlenen kalıplara cevap verebilen kişiler yerine çağrı merkezlerinde yapay zeka kullanılmaya başlandı bile. Bu nedenle çağrı merkezi çalışanları da diğer sektörler gibi işlerini kaybedebilirler.

Gazeteciler

Bu sektördeki insanlar için dijitalleşme zor bir dönem olacak çünkü; yayınlanan makaleler ve raporlar gelişmiş yapay zeka ile tamamlanabiliyor. Önümüzdeki dönemde yapay zeka gazeteciliği de devralacak gibi.

Farklı konular hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz lütfen FırsatBull instagram adresi https://www.instagram.com/firsatbull/ ‘u takip ediniz.

1 Yorum

Cevap Yaz

FırsatBull
Logo
Üyelik sistemi henüz aktive edilmemiştir. Üyelik için lütfen bizimle irtibata geçiniz.
Compare items
  • Total (0)
Compare
0